تبلیغات
✿ ♡آخرین مسافر غریب زمان✿ ♡ - چرا در آخــرالزمان شهـر قم، امن‌ترین مڪان است؟

مرحوم حاج شیخ عباس قمی (صاحب مفاتیح الجنان) در کتاب سفینة البحار (ج7، ذیل حرف ق) به نکاتی پیرامون قم و ویژگی‌های آن پرداخته و به روایاتی اشاره کرده است که به امن بودن این منطقه توجه شده است. از امام صادق (ع) روایت شده است: اگر مصیبت بر شما وارد شد بر شما باد به قم که آنجا مأمن فاطمیون است.
شاید ویژگی‌های ذیل باعث شده است که شهر مقدس قم دارای چنین جایگاهی باشد:

⬛⬛⬛ بقــیّہ در اכامـہ مطلــبــ  ⬛⬛⬛


مـنبـع: راسخون


الف. مدفن کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س)؛

ب. مدفن بسیاری از علما و فقها و اولیای بزرگ الهی؛

ج. لقب قم از پیامبر گرامی (ص) اخذ شده است که در شب معراج با دیدن شیطان در این سرزمین با لفظ قم او را از اینجا راند.

د. شهر اهل‌بیت می‌باشد با توجه به ولایت‌مداری مردم این سرزمین. از امام صادق (ع) نقل شده است: «برای ما اهل‌بیت حرمی است که آن شهر قم است.»(سفینة البحار).

ه. قم مرکز علم اهل‌بیت و صدور آن به عالم است. از امام صادق(ع) نقل شده است: «به زودی کوفه از مؤمنین خالی می‌شود و علم از آن جمع می‌شود (مخفی می‌شود) همان گونه که مار در سوراخ خود مخفی می‌شود، سپس علم به شهری ظاهر می‌شود که به آن قم می‌گویند و (این شهر) معدن علم و فضل می‌گردد.»(سفینة البحار).

و. اهالی قم هنگام ظهور، همراهان و یاوران امام مهدی (عج) هستند. از امام صادق (ع) نقل شده است: «قم را قم نامیدند زیرا اهل آن با قائم آل محمد(ع) جمع می‌شوند و با او قیام می‌کنند و بر او استفامت و پایداری می‌ورزند و او را یاری و نصرت می‌کنند.»(سفینة البحار).

ز. یکی از درهای بهشت برای اهل قم است. از امام رضا (ع) نقل شده است: «برای بهشت، هشت در است و یکی از آنها برای اهل قم است، پس خوشا به حال آنها، پس خوشا به حال آنها، پس خوشا به حال آنها.»

هرچند همه ویژگی‌ها در جای خود بسیار مهم و ارزشمند است اما نکته پنجم جایگاه خاصی دارد، زیرا منادی کامل و واقعی دین اسلام در دوران سخت و سنگین غیبت و صدور آن به جهان و آشنا کردن مردم با حقیقت دین، حوزه علمیه قم است و خداوند و امام عصر (عج) این ندا و دعوتگر را رها نمی‌کند. با صدور دین و معارف مهدویت است که مردم آمادگی بیشتر برای ظهور امام زمان (عج) پیدا می‌کنند.


طبقه بندی: پرسش و پاسخ مهدوی،
برچسب ها: امن ترین شهر در آخرالزمان، قم،

تاریخ : پنجشنبه 24 فروردین 1396 | 05:16 ب.ظ | نویسنده : زهرا شیری | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.